Železná Ruda

 

Jezera

Největším turistickým magnetem letního Železnorudska jsou bezesporu jezera. Na Šumavě je jich osm. Pět na české a tři na německé straně hranice. Jezera na české straně jsou jediná jezera ledovcového původu na území České republiky. Jezera ledovcového původu se vyskytují i ve Velkých Tatrách. Krkonoše jsou jezeruprosté.

Vzhůru na Černé jezero

V blízkosti Železné Rudy se nalézají dvě jezera – Černé a Čertovo. K jejich zdolání nebudete potřebovat ani automobil, k jezerům se dostanete pouze pěšky, zakázaná jsou i kola. Obě jezera jsou z Rudy dostupná pěšky. Obě jezera jsou největšími jezery Šumavy. Ostatní jim nesahají ani po kotníky.

Na výlet k jezerům je nejlepší se vydat ze Špičáckého Sedla. Žlutá turistická značka vás dovede pohodlnou cestou až k Černému jezeru. K jezeru, které drží absolutní primát, se svými 18,4 ha a hloubkou 39,8 m je největším a nejhlubším jezerem Šumavy, zároveň je ale také nejníže položeným jezerem, leží 1008 m. n. m. Stejně jako jeho ostatní šumavští sourozenci vzniklo ve čtvrtohorách, kdy některé zdejší svahy pokrývaly ledovce. Po ústupu doby ledové zůstaly zahloubené pánve - kary. Kar Černého jezera je zahlouben do svorového podloží Jezerní hory, s 1348 m.n.m. nejvyššího vrcholu Železnorudské hornatiny. V roce 1965 byly v jezeře objeveny údajné písemnosti říšského bezpečnostního úřadu v Berlíně, které zde zanechala ustupující německá armáda. Akce však byla fingována a jednalo se o provokaci a nepovedenou frašku inscenovanou STB. Vyloveny byly předem potopené bedny prázdného papíru, neboť archiválie ze zdrojů KGB se na cestě z Moskvy opozdily. Narozdíl od podvržených dokumentů jsou v jezeře domovem porosty šídlatky jezerní a zeravu splývavého. Na stěně exponované k severu rostou arktoalpinské rostliny. Žijí zde vzácné druhy bezobratlých. Jezero leží uvnitř přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, vyhlášené již roku 1911 tehdejším majitelem zdejšího panství knížetem Hohenzollernem.

Čertovo jezero

Od Černého jezera půjdete dál vlevo po červené značce. Na pohodlnou cestu, která vás dovedla k Černému jezeru, teď ale raději zapomeňte. Čeká vás cesta balvanitou pěšinou, přímo prudce vzhůru průsekem do svahu. Po půl kilometru dojdete na širší cestu u rozcestí Na rozvodí. Místo vám možná nebude připadat ničím výjimečné, opak je ale pravdou. Dostali jste se právě do místa, kudy prochází hlavní evropské rozvodí Labe - Dunaj. Zatímco vody z Černého jezera odtékají do Vltavy a Labe a pak do Severního moře, vody z Čertova jezera míří do Dunaje a do Černého moře. Od evropského rozvodí budete pokračovat již pohodlnější cestou, přes pařezy a kořeny, po červené stezce, postupně až k rozcestí u Jezerního potoka. A odkud už je to jen kousek k Čertovu jezeru.

Jezero je sice nejhůře přístupných šumavským jezerem, ale také bezesporu nejkrásnějším. Podle jedné z mnoha legend dal jezeru jméno ďábel, který se tu utopil s kamenem na ocase uvázaným od dívky, kterou chtěl stáhnout do pekla. Při tom vyryl dolinu, ve kterém je jezero. Dodnes se prý z jezera vynořují podivné postavy a skřeti.

10,34 ha Čertovu jezeru vyneslo statut druhého největšího jezera Šumavy. Hluboké je až 36,7 m. Koupání je přísně zakázáno. Od Čertova jezera se vydáte, již pohodlněji, do Železné Rudy. Červená turistická značka vás dovede až k rozcestí turistických cest U pomníku. Opět jednomu nepříliš nápadnému, za to ale zajímavému místu. Několik desítek metrů nad tímto rozcestím se nachází pomník malíře Adolfa Kašpara, který na tomto místě zemřel. Odtud se již po modré značce dostanete pohodlně do Železné Rudy. Za zmínku snad stojí ještě jedna zajímavost - technická památka elektrárna Černé jezero - postavená hluboko pod hrází jezera v letech 1929-30 jako první přečerpávající vodní elektrárna na našem území. Dosud je v provozu, se zachovalým původním zařízením.

Bílá strž

Od Černého jezera se můžete vydat i k nejvyššímu šumavskému vodopádu nazývanému Bílá strž. Nachází se v údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m. Výška vodopádu dosahuje 7 metrů. K Bílé strži můžete dojít od Černého jezera po červené turistické trase, je to pouhé 4 km.


zdroj Data processing agency

Lyžování

Kudy k nám

Kde nás najdete
Penzion Habr
Cena od: 290 Kč os./noc
Hotel Enzian
Cena od: 475 Kč os./noc
Penzion U Kapličky
Cena od: 297 Kč os./noc
Hotel Belveder Šumava
Cena od: 390 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že Lednicko-valtický areál na jihu Moravy je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO? Kraj vinic, zahrad, lesů a polí je poset bez mála dvacítkou historických staveb a stavbiček, které stojí za vidění.