Železná Ruda

 

Okolí

Okolí Železné Rudy, to jsou místa, kam ještě před několika lety mohla vstoupit pouze noha pohraničníka, ochranáře nebo prominenta, nikoliv však běžného smrtelníka. Dnes je tomu naštěstí již jinak a tak vám v průzkumu železnorudského okolí nebude nic stát v cestě.

Jezero Laka

Nemáte-li po návštěvě Železné Rudy jezer dost, můžete se vypravit na 11 km východním směrem vzdálené jezero Laka. Buď se vypravíte do blízkosti jezera autem a posléze dokončíte výlet pěšky, nebo se na cestu vydáte na kole. Ze Železné Rudy se vydáte směrem na Hartmanice a Sušici. Silnice vás dovede k osadě Nová Hůrka, která byla v minulosti součástí vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda. Právě na Nové Hůrce byla umístěna největší vojenská posádka. Dodnes se tu však zachovalo ještě několik budov z původní vsi, které dnes hledají své nové využití. Původně se tu nacházela rozsáhlá vesnice se sklárnou a brusírnou zrcadel, mlýnem a pilou.

Ti, kdo se vydali na jezero Laka autem, nechají vůž v Nové Hůrce a dále se vydají pěšky. Cesta vede přes ves Hůrka. V 18. století tu Jan Jiří Häfenbradl postavil sklářskou huť. V roce 1801 starou huť zakoupil Jiří Kryštof Abele a postavil tu novou zrcadlovou huť. Při té tu později vyrostla obec. Abelové vybudovali v roce 1820 kapli sv. Kříže, která se stala rodovou hrobkou. Mezi jinými zemřelými tu byl pohřben i otec spisovatele Karla Klostermanna, neboť z rodiny Abelů pocházela jeho žena, spisovatelova matka. Karel Klostermann popsal Hůrku v románu Skláři, byl tu také natočen film Divá Bára. Po vysídlení německého obyvatelstva však obec zanikla a dnes je jedinou památkou kaple sv. Kříže se zbytky okolního hřbitova. Kaple, ze které zbyla jen ruina, byla v poslední době rekonstruována. Váže se k ní jedna ponurá skutečnost. V době, kdy zdejší kraje obývala jen armáda, vojáci při jedné bujaré pitce vytáhli mumifikovaná těla z hrobky a tančili s nimi.

Z Hůrky vás modrá značka dovede k Jezernímu potoku a dále k jezeru Laka. Laka je pravým opakem Černého jezera. Je to jezerní skřítek s rozlohou pouhých 2,78 ha, zato jeho poloha ve výšce 1096 m.n.m mu vynesla titul nejvýše položeného jezera na Šumavě. Jezero Laka je mělké, ovšem i tady byste se pohodlně utopili, největší hloubka je 3,9 metrů. Laka je sice louží mezi šumavskými jezery, přesto i ona má něco, co jinde neuvidíte a pro co stojí za to, sem vážit cestu. Zvláštností maličké Laky, jsou plovoucí ostrůvky rašeliny, které brázdí její hladinu. Až budete mít ostrůvků dost, můžete se vrátit zpět k bývalé Hůrce. Nečeká-li tu na vás auto, odbočíte odtud směrem na rozcestí Pod Polomem. Odtud se vydáte k bývalé osadě Debrník, kde bývaly v minulosti sklárny a barokní zámek. Ten už tu ale nehledejte, chátral tak dlouho, až byl před rokem 1989 zbořen. Prastará alej javorů klenů vás z Debrníku dovede zpátky do Železné Rudy.

Prášilské jezero

Je tu ale ještě jedno jezero, které můžete při svém pobytu na Železné Rudě navštívit, a sice jezero Prášilské. Najdete jej u obce Prášily, vzdálené od Železné Rudy 20 km východním směrem. Jezero se nachází přibližně 5 kilometrů od Prášil v nadmořské výšce 1080 m. Dovede vás sem červená turistická značka. Ani Prášilské jezero nepatří k obrům, rozprostírá se na pouhých 3,75 ha. V nejhlubším místě je to od hladiny ke dnu úctyhodných 14,9 m. Utopit se tu tedy dá velice snadno. Ostatně se to povedlo studentu Ottovi Kareisovi, který tu sbíral minerály a s plnými kapsami zátěže spadl do jezera. Dodnes tu na nešťastnou událost upomíná pomníček. Nad Prášilským jezerem se tyčí 150 m vysoká karová stěna. Kouzelnou scenérii dotvářejí skalní sruby a kamenná moře. Do obce Prášily můžete dojet vlastním autem, na kole nebo o letních prázdninách využít Ekologický autobus, který převáží i kola. Aktuální jízdní řády jsou k dispozici v každém informačním středisku.

Lyžování

Kudy k nám

Kde nás najdete
Penzion Habr
Cena od: 290 Kč os./noc
Hotel Enzian
Cena od: 475 Kč os./noc
Penzion U Kapličky
Cena od: 297 Kč os./noc
Hotel Belveder Šumava
Cena od: 390 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že vstupní brána do Českého Švýcarska – malebná obec Hřensko – má i sama co nabídnout? Krom stylových restaurací a příjemných hotelů odsud vede značená trasa na Pravčickou bránu a můžete se tu projet na loďkách soutěskami řeky Kamenice.